مشاوره قبل از ازدواج

مرکز مشاوره ترنم قصد دارد در این مقاله به اهمیت و جایگاه مشاوره قبل از ازدواج بپردازد. ازدواج یکی از مهم ترین تصمیم هایی است که فرد در طول زندگی اش می گیرد. مشاوره قبل ازدواج توسط مشاور یا روانشناس ارائه می شود تا زوج برای یک ازدواج موفق آماده شوند. روانشناسی قبل از ازدواج، یک زندگی سالم و شاد و راضی کننده را برای شما و همسرتان تضمین می کند. مشاوره قبل از ازدواج شما را با نقاط ضعف و قوت شخصیت تان آشنا می کند و نه تنها در طول ازدواج، بلکه برای سایر موقعیت های زندگی هم به شما سود می رساند.

مشاوره قبل ازدواج چه کمکی به ما می کند؟

در شرایط فعلی، مشاوره قبل از ازدواج چیزهایی است که برای ازدواج به ذهن افراد می رسد. اما اگر تصمیم به ازدواج دارید، مشاوره یکی از اساسی ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید. روانشناسی پیش از ازدواج توسط مشاور یا روانشناس مجرب که تحت عنوان مشاور ازدواج شناخته می شود انجام می گیرد. مراجعه به روانشناس و انجام مشاوره کامل، به افراد کمک می کند تا بتواند با شناخت کامل و دید کاملا باز تصمیم به ازدواج بگیرد.

گاهی اتفاق می افتد که فرد تا پیش از رسیدن به سن ازدواج و انجام تست مشاوره قبل از ازدواج، از تعدادی از نقاط ضعف شخصیتی خودش خبر ندارد. مشاوره اصولی و زیرنظر روانشناس مجرب، باعث می شود که زن و مرد همدیگر را به طور کامل بشناسند و بر اساس همین شناخت منطقی تصمیم درستی برای ادامه زندگی شان بگیرند.

در طول جلسات روانشناسی قبل از ازدواج، هر دو طرف با خواسته ها و علایق طرف مقابل در زمینه مسائل اعتقادی، اقتصادی، جنسی و فرهنگی آشنا می شوند و متوجه می شوند که آیا می توانند در آینده نیازهای یکدیگر را پوشش دهند یا خیر. شما می توانید برای این کار با یک مشاور متخصص مشورت کنید.

مشاوره قبل از ازدواج چه فایده هایی دارد؟

آشکارترین فایده ای که مشاوره قبل از ازدواج و مراجعه به دکتر روانشناس دارد، این است که زوج جوان قدم های محکمی برای بیمه کردن رابطه آینده شان بر می دارند. روانشناسی قبل از ازدواج باعث می شود تا همدیگر را به خوبی بشناسند و بتوانند با بحران هایی که در آینده با آن مواجه خواهند شد، مقابله کنند. در زیر برخی دیگر از فواید مشاوره اشاره می کنیم:

۱- دستیابی به هدف های مشترک:

شما و همسر آینده تان ممکن است انتظارات و دیدگاه های متفاوتی نسبت به زندگی مشترک ایده آل داشته باشید. با راهنمایی های که در طول دوره های روانشناسی قبل از ازدواج دریافت می کنید،  می توانید با تفاهم بیشتری به زندگی آینده تان نگاه کنید و افق های بهتری برای آینده خود و فرزندان تان ترسیم کنید.

۲- رسیدن به درک متقابل

به مرور زمان و با آشنایی عمیقی که از همدیگر پیدا خواهید کرد، می توانید خصوصیات اخلاقی یکدیگر را بشناسید. انتظارات هر کدام از زن یا شوهر، با بررسی های روانشناسی قبل از ازدواج مشخص خواهد شد. در چنین شرایطی دو طرف می توانند تصمیم بگیرند که آیا به درد زندگی مشترک با طرف مقابل می خورند یا خیر.

روابط اجتماعی، دیدگاه های مالی و شغلی و اعتقادات، از جمله چیزهایی است که بر زندگی آینده زوج جوان بسیار تاثیرگذار است. روانشناسی قبل از ازدواج و توصیه های مشاور کمک می کند تا افراد بتوانند بهترین تصمیم را در قبال زندگی مشترک بگیرند.

۳- رد شدن از موانع

تقریبا همه افراد در ابتدای زندگی مشترک شان با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می کنند. جلسات روانشناسی قبل از ازدواج کمک می کند تا با درک کافی و بدون استرس از این مراحل عبور کنند. زن و مرد که به درک مناسبی از روحیات همدیگر رسیده اند، با همدلی و تفاهم مناسب می توانند از مشکلات عبور کنند. تفاوت یک ازدواج موفق که بر پایه مشاوره های آگاهانه صورت گرفته باشد با سایر انواع ازدواج در چنین مشکلاتی عبور می کند.

زن و مرد به جای این که بر طرف مقابل تمرکز کنند، تمام تمرکزشان را بر روی مشکل می گذارند. در این صورت راه‌حل های بهتری به ذهن هر دو طرف خواهد رسید و بهتر از این مرحله عبور خواهند کرد.

۴- پشت سر گذاشتن اضطراب ازدواج

ازدواج و تعهد آن برای بسیاری از افراد، موضوعی نگران کننده و دلهره آور است. فکر به این که قرار است در آینده چه اتفاقاتی بیفتد، در کنار ترس از زندگی مشترک می تواند هر کسی را از تصمیمش منصرف کند. دوره های روانشناسی قبل از ازدواج به افراد کمک می کند تا بتوانند با استرس موضوع کنار بیایند. البته برخی استرس هایی که در این دوران تجربه می کنید، ممکن است مربوط به این دوران نباشد ولی به دلیل فشار روحی که تجربه می کنید، به یکباره دچار آن شده باشید.

مطالعه بیشتر:

آیا آمادگی برای ازدواج دارید؟

۱۰ شاخص برای ازدواج سالم

چرا به مشاوره می رویم

سه دلیل محکم برای ازدواج

چه زمانی برای مشاوره مناسب است؟

متاسفانه تصور غلطی که در بین برخی افراد جامعه وجود دارد این است که استقلال مالی را برای ازدواج کافی می دانند. زن و مرد وقتی احساس می کند که توانایی مالی اداره زندگی را دارد اقدام به ازدواج می کند. روانشناسی قبل از ازدواج باعث می شود که هر کدام از دو طرف در اولین قدم خودش را بشناسد و در قدم های بعدی تصمیم بگیرد که آیا طرف مقابل شریک زندگی مناسبی برای او هست یا نه.مراجعه به دکتر روانشناس می تواند قبل یا بعد از مراسم خواستگاری باشد. مشاور با انجام تست های تایید شده روانشناسی قبل از ازدواج، ویژگی های شخصیتی زن و مرد را بررسی می کند.نکته مهم دیگر در هنگام مراجعه به دکتر روانشناس و در طول فرایند روانشناسی قبل از ازدواج، صداقت و راست گویی است. دروغ گفتن کار را برای مشاور سخت می کند. هم چنین نتایج تست های مشاوره ای کادب می شود و مشاور نمی تواند راهکارهای مناسبی ارائه کند.
ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات و تحولاتی است که در زندگی هر کسی رخ می دهد. همه ما آرزو داریم که زندگی مشترکی پایدار و سرشار از خوشبختی داشته باشیم. اما انتخاب شخص مناسب برای ازدواج و همچنین ایجاد سازگاری دو جانبه می تواند بسیار سخت باشد و به کمک شخصی متخصص نیاز داشته باشد. در این مطلب می خواهیم به بررسی مشاوره قبل از ازدواج و آثار و فوایدی که این نوع مشاوره در زندگی زوجین بر جای می گذارد ، بپردازیم.
مشاوره قبل از ازدواج

در جلسات روانشناسی درباره چه موضوعاتی بحث می شود؟

جلسات روانشناسی قبل از ازدواج به زن و مرد کمک بزرگی می کند تا بتوانند به شناخت دقیق و جامعی از یکدیگر برسند. دکتر روانشناس در مورد موضوعات مختلفی با زوج صحبت می کند. برخی از این موضوعات عبارتند از:

۱- انتظارات مالی و اقتصادی

یکی از عوامل مهمی که در شرایط کنونی باعث می شود ازدواج ها ناموفق باشد و به طلاق برسد، مسائل اقتصادی است. هر کسی با توجه به سطح مالی خانواده ای که در آن بزرگ شده است و خواسته هایی که در نظر دارد، یک زندگی مالی برای آینده خودش تصور می کند. در تست های روانشناسی قبل از ازدواج مسائل مالی مورد توجه قرار می گیرد. استقلال مالی، کارکردن یا کار نکردن زن پس از ازدواج، نکاتی است که باید قبل از ازدواج به آن ها توجه کرد.

۲- سطح روابط اجتماعی

فرد با توجه به تربیتی که دارد و دوستانی که دارد، روابط اجتماعی خودش را تنظیم می کند. اتفاقاتی که در تعدادی از ازدواج ها می افتد و باعث می شود که ازدواج به بن بست برسد، دوستان هر دو طرف است. اگر زن یا مرد تمایل به رفت و آمد با یک یا چند دوست داشته باشند و همسر او از این موضوع رضایت نداشته باشد، رابطه به سرعت تیره و تار می شود.

در روانشناسی قبل از ازدواج، روانشناس از هر دو طرف می خواهد رابطه های دوستانه شان را برای یکدیگر توضیح دهند. در ادامه با هم توافق خواهند کرد که در آینده دوست دارند روابط دوستانه شان تا چه حد باشد. به این ترتیب از آسیب های احتمالی جلوگیری می شود و تفاهم در زندگی مشترک بیشتر خواهد بود.

۳- تربیت خانوادگی و اصول اخلاقی خانواده

هر کسی با توجه به خانواده ای که در آن بزرگ شده و فرهنگی که در آن رشد کرده است به یک اصول اخلاقی پایبند است. خانواده های هر دو طرف ممکن است از قومیت های مختلف و سطح های فرهنگی متفاوتی باشند. اصول روانشناسی قبل از ازدواج بر شناخت دو طرف از روحیات یکدیگر تاکید زیادی دارد. طبیعی است که اگر زن و مرد شناخت مناسبی از یکدیگر و خانواده یکدیگر نداشته باشند، کار سخت تری برای زندگی مشترک خواهند داشت.

۴- نیازهای جنسی و دیدگاه فرد به آن

نیاز جنسی از جمله اساسی ترین دلایلی است که افراد برای پاسخ دادن به آن ازدواج می کنند. به همین دلیل است که این مسائل نقش مهمی در آینده ازدواج دارند. در جلسات روانشناسی قبل از ازدواج و با استفاده از روش های مختلف، دیدگاه زن و مرد نسبت به این موضوع سنجیده می شود.

متاسفانه یکی از مهم ترین عواملی که باعث طلاق در بین زوج ها می شود مسائل جنسی است. رابطه ناپایدار زن و شوهر ممکن است هر کدام از آن ها را به انحراف بکشاند. در این زمینه می توانید مقاله خیانت را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط:

تفاوت زوجین در میل جنسی

۵- تمایل به بچه دار شدن

در شرایط امروز و با مشکلات اقتصادی که همه را درگیر کرده است، تعدادی از افراد تمایلی به بچه دار شدن از خود نشان نمی دهند. برخی دیگر از افراد نیز دلایل متفاوتی برای بچه دار نشدن دارند که ممکن است منطقی یا غیر منطقی باشد. در طی گفتگوهای دکتر روانشناس و سوالات روانشناسی قبل از ازدواج، که به صورت جداگانه یا با هردوی زن و مرد انجام می شود، خواسته های زن و مرد مشخص می شود.

تصور غلطی که در بین جامعه رواج دارد، این است که زوج جوان ازدواج می کنند و با این امید که نظر شریک زندگی اش در آینده تغییر خواهد کرد، وارد زندگی می شوند. در ادامه و با پافشاری یکی از دو طرف، ازدواج تحت تاثیر قرار می گیرد و ممکن است آینده نامناسبی رقم بزند.

۶- دین و اعتقادات

مسائل اعتقادی از عمده ترین مسائلی هستند که به رفتار هر کس شکل می دهند. از طرف دیگر اعتقاداتی که هر کس دارد برای خودش محترم است. یکی از نکاتی که در روانشناسی قبل از ازدواج به آن توجه می شود همین مسئله است. به زن و مرد توصیه می شود تا سطح اعتقادات خود و خانواده های خود را بشناسند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که اگر زن و مرد اعتقادات متفاوتی داشته باشند، حتما در زندگی آینده شان به مشکل بر خواهند خورد. چنین تصوری غلط است. شما می توانید مثال های متفاوتی از زوج های جوان بیابید که حتی دین های مختلفی داشته اند اما زندگی خوب را تجربه می کنند. مسئله این جاست که باید بتوانند با اعتقادات همدیگر کنار بیایند و رفتارهای مذهبی یکدیگر را درک کنند.

چرا باید به مشاور مراجعه کنیم؟

در گذشته که ازدواج سنتی در کشور ما رواج بیشتری داشت، نظر خانواده ها نسبت به نظر زن و مرد، اولویت داشت. در واقع مشاور خانواده، فردی ناشناخته محسوب می شد. البته این موضوع به این معنا نیست که همه ازدواج های سنتی اشتباه بوده است اما یک مشاوره مناسب می تواند از آسیب های احتمالی آینده جلوگیری کند. در روانشناسی قبل از ازدواج به ازدواج کردن یا ازدواج نکردن توصیه نمی کنند.

مشاور که فردی با تحصیلات در زمینه روانشناسی یا علوم تربیتی است، زن و مرد و خانواده هایشان را از آسیب ها و وقایع احتمالی که در آینده رخ خواهد داد آگاه می کند. به بیان بهتر، به زن و مرد نشان می دهد که چه آینده ای در انتظارشان است و به آن ها اجازه می دهد که انتخاب کنند.

با گسترش فناوری مشاوره ممکن است از حالت قدیمی خود خارج شده باشد. مشاوره های تلفنی و آنلاین، اگر چه جایگزین مناسبی برای مشاوره حضوری نیست اما می تواند در شرایط ضروری تاثیر گذار باشد.

قبل از ازدواج از چه چبزهایی باید آگاهی داشته باشیم؟

ازدواج یکی از بخش های اصلی زندگی هر فرد به شمار می رود و هرکس بخواهد برای این امر اقدام به تصمیم گیری نماید باید اطلاعات کافی پیش از ازدواج در این زمینه داشته باشد. متاسفانه بسیاری از جوانان چه دختر و چه پسر برای ازدواج دچار هیجان می شوند و این باعث می شود که نگاه واقع بینی نداشته باشند و پیش از ازدواج دچار تصمیم گیری اشتباه شوند. مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند که به صورت منطقی و واقعی تصمیم به انتخاب شخصی برای ازدواج بگیرید.

همه انسان ها به صورت طبیعی برای ادامه حیات خود نیازهایی دارند که باید به آن ها به طور صحیح پاسخ داده شود. مانند نیاز به خوردن، آشامیدن، تنفس، احساسات و رابطه جنسی. همان طور که ذکر شد رابطه جنسی یکی از نیازهایی است که پس از پشت سر گذاشتن سن بلوغ در انسان ها ظاهر می شود. ازدواج یک راه حل بسیار مناسب برای پاسخ دادن به این نیاز می باشد.

بنابراین پاسخ به نیاز جنسی یکی از مسائلی محسوب می شود که با ازدواج تامین می شود.

چرا ازدواج ؟

ذات انسان ها به گونه ای خلق شده که تمایل و گرایش به رشد و تعالی در آن ها وجود دارد. ازدواج بستری را فراهم می کند تا زن و شوهر به کمک یکدیگر بتوانند مسیر رشد و تعالی را طی کرده و به سمت تکامل پیش بروند. پس رشد و تعالی و رسیدن به تکامل نیز یکی از مسائلی محسوب می شود که می تواند با ازدواج حاصل شود.

همه انسان ها به گونه ای خلق شده اند که تمایلی به تنهایی ندارند. به عبارتی دیگر نیاز به کسانی دارند تا به آن ها عشق بورزند. ازدواج و وجود فرزندان می تواند آنها را از تنهایی نجات دهد. انسان ها دوست دارند که مستقل زندگی کنند و داشتن استقلال در زندگی برایشان خوشایند است. ازدواج می تواند یک گام در جهت استقلال فرد از خانواده محسوب شود.

پس تمایل به مستقل بودن نیز یکی از مسائلی که ازدواج می تواند راهکاری مناسب برای آن باشد .

حال که با اهمیت این مقوله مهم و حیاتی در زندگی هر شخص آشنا شدیم، می بایست به دنبال راهکاری باشیم تا ازدواجمان به یک ازدواج موفق بدل شود. مشاوره قبل از ازدواج می تواند موجب داشتن یک ازدواج موفق شود .

مشاوره قبل از ازدواج چگونه می تواند به داشتن یک ازدواج موفق کمک کند؟

برای پاسخ به این سوال توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم .

مشاوره در کل باعث کسب دانش و آگاهی بیشتر نسبت به مسئله ایست که مورد مشاوره قرار گرفته است . یک مشاور خوب با دانش و تجربه خود به راهکارهایی می پردازد تا مسئله ای که مورد مشاوره قرار گرفته شده است به خوبی انجام شود . بنابراین مشاوره قبل از ازدواج به ما این امکان را می دهد تا آگاهی بیشتری نسبت به این مقوله پیدا کنیم و با دانش بیشتری در مورد آینده مان تصمیم بگیریم .

در مشاوره قبل از ازدواج می توان به بررسی مسائلی نظیر بلوغ فکری ، بلوغ جنسی ، مسئولیت پذیری ، علاقه ها و سلیقه ها و اهداف ازدواج پرداخت . یک مشاور خوب به کمک دانش و تجربه خود مباحث ذکر شده در طرفین ازدواج را بررسی کرده و راهکارهای مناسبی ارائه می دهد تا زوجین بتوانند به یک ازدواج موفق دست یابند .

مثال:

برای درک بهتر از این مسئله به مثال زیر و نقش مشاور در مشاوره قبل از ازدواج توجه کنید .

دختر و پسری را در نظر بگیرید که قصد ازدواج دارند و پیش از ازدواج خود از مشاوره قبل از ازدواج استفاده نکرده اند . حال چه سناریویی در انتظار آن هاست ؟ برای بررسی ویژگی هایی فرضی برای این دختر و پسر تصور می کنیم و بررسی سناریو می پردازیم .

فرض کنید پسر از نظر جنسی به بلوغ رسیده اما از نظر فکری بالغ نشده است . همچنین مسئولیت پذیری در وی کم و به سرگرمی و تفریح علاقه دارد و هدف مشخصی از ازدواج خود ندارد .

فرض کنید دختر نیز از نظر فکری و جنسی بالغ شده و حس مسئولیت پذیری نیز دارد . به تفریح و سرگرمی علاقه دارد اما از ازدواج هدف مشخصی را دنبال می کند .

 مزایای مشاوره قبل از ازدواج :‌

 • حل اختلافات:

 1. شما یاد می گیرید که چگونه یک درگیری را به صورت سالم حل کنید . مشاوره قبل از ازدواج، شما را به مهارت های ارتباطی مجهز می کند که به شما کمک می کند نه تنها به همسرتان گوش دهید بلکه آن چه همسرتان می گوید را پردازش کنید.
 • داشتن ارتباط موثر:

۲. در مشاوره قبل از ازدواج، شما یاد می گیرید که چگونه ارتباط موثرتری برقرار کنید. هنگامی که نیازهای خود را به وضوح و آشکارا بدون ابراز نارضایتی و عصبانیت بیان می کنید، ازدواج شما رونق خواهد گرفت.

 • یادگیری انتقاد سازنده:

۳. شما بیاموزید که چگونه انتقاد کنید، بدون اینکه اهانت آمیز باشد. لازم است هر دو نفر شما در مشاوره پیش از ازدواج، بدون ترس از آسیب رساندن به دیگری بتوانند در مورد مسائل خود صحبت کنند. در مشاوره قبل از ازدواج، شما می آموزید که می توانید بدون نیاز به درگیری با یکدیگر، آنچه را که لازم دارید، دریافت کنید.

 • محیط امن و بدون طرف برای صحبت کردن:

۴. در مشاوره قبل از ازدواج، شما یاد خواهید گرفت که در مورد مسائل حل نشده پردازش و کار کنید. مشاوره قبل از ازدواج برای بیان هرگونه نارضایتی که احساس می کنید، محیط امنی را فراهم می کند. پردازش و شنیده شدن احساسات شما با کمک یک متخصص آموزش دیده ممکن است تمام چیزهایی باشد که شما نیاز دارید. ممکن است متوجه شوید که نامزدتان علاقه ای به همکاری در مشاوره و کار کردن روی آن را برای داشتن ازدواجی موفق تر ندارد. در این زمینه با مشاور قبل از ازدواج خود مشورت کنید.

 • شناخت بیشتر:

۵. مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا شما درک عمیق تری از این که نامزدتان چه کسی است و چه نیازهایی دارد، درک کنید. و از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید. همچنین در مشاوره قبل از ازدواج شما در مورد خود و نیازهای خودتان بیشتر خواهید دانست. ممکن است به این نتیجه برسید که ممکن است این نیازها در داخل ازدواج برطرف شود یا ممکن است شما دو نفر مناسب یکدیگر نباشید.

 • کسب مهارت های رابطه:

۶. می توان مهارت های روابط مورد نیاز برای حفظ یک ازدواج کامل را یاد گرفت. یک مشاور پیش از ازدواج می تواند ضمن نظارت بر پیشرفت شما، میانجیگری درگیری و بازخورد عینی، این مهارت را به شما یاد دهد.

اهمیت تست های روانشناسی قبل از ازدواج چیست؟

تست های روانشناسی باعث می شود نه تنها فرد خودش را بیشتر بشناسد بلکه از طرف مقابل هم شناخت های دقیق تری بدست اورد. و تفاوت ها وشباهت هایشان مشخص گردد.

اهمیت پرسشنامه های قبل از ازدواج در چیست؟

بررسی ها نشان می دهد برای یک زندگی موفق باید اشتراک هایی بین زن و مرد صورت گیرد. با تهیه ی پرسشنامه ها و پاسخ دادن بصورت صادقانه به آن خیلی راحت تر میتوانیم این نظرها و اشتراک ها را بین زن و مرد پیدا کنیم.

اغلب سوالات پرسشنامه های مشاوره قبل از ازدواج به این صورت است که شما را در چند دسته ارزیابی می کند مانند:

۱.آیا ارزش ها و نظام اعتقادی بین شما مشترک می باشد؟

۲.آیا دونفر از سطح هوشیاری یکسانی برخوردار هستند؟

۳.هر شخص چگونه اختلاف ها را مدیریت خواهد کرد؟

۴.هر دو نفر چگونه می توانند در مواقع عصبانیت خود را کنترل کنند؟

۵.آیا اشتباهات گذشته ی طرف مقابلتان را بازگو می کنید؟

۶.آیا برای تعداد فرزند و نظام تربیت فرزند خود به توافق رسیده اید؟

۷.حد و حدود رابطه با خانواده و دوستان به چه صورت خواهد بود؟

۸.چقدر روی روابط جنسی تان حساس خواهید بود؟

توجه:

لازم به ذکر است با توجه به مشکلات ذکر شده ممکن است برایند شخصیت دختر و پسر به گونه ای باشد که بتوانند بدون استفاده از مشاوره قبل از ازدواج نیز به ازدواج موفق دست یابند . اما توجه کنید که هر شخص هزار بار حق زندگی ندارد و فقط یک بار حق زندگی دارد و سپردن زندگی به دست قمار حرکت عقلانی محسوب نمی شود . بنابراین شما می توانید به کمک مشاوره قبل از ازدواج با خیالی آسوده تر اقدام به ازدواج کنید و یک ازدواج موفق برای خود رقم بزنید .

نتیجه گیری:

ازدواج از گذشته تا امروز انتخابی سخت و اساسی بوده است. جلسات روانشناسی قبل از ازدواج و گرفتن مشاوره از دکتر روانشناس و کارشناسان مجرب، می تواند این تصمیم را برای هر شخصی آسان تر کند. اگر قصد دارید ازدواج کنید و از آینده زندگی مشترک‌تان واهمه دارید، بهترین راهکار، گرفتن مشورت وراهنمایی از کارشناسان این موضوع است. این مرحله مانند سایر مراحل زندگی نیاز به تلاش و شناختی جدی برای رقم زدن آینده ای سرشار از آرامش دارد.

اهداف مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟

در طول فرایند مشاوره قبل از ازدواج ، مشاور به شما کمک می کند تا رابطه را به شکلی عینی تر بررسی کنید و همچنین یاد بگیرید که چگونه تعامل خود را درک کنید .

درک کنید که چگونه مسائل فرهنگی بر یک رابطه تأثیر می گذارد :

خانواده ، منشأ عقاید فرهنگی هر شخصی است که بر چگونگی درک افراد از همه روابط در زندگی تأثیر می گذارد . همچنین بر رفتارهای روزمره مانند خوردن ، کار کردن و مدیریت پول تأثیر می گذارد . تفاوت در انتظارات فرهنگی می تواند باعث ایجاد مشکل در رابطه شود . هرچه زودتر زوج یاد بگیرند که این اختلافات را شناسایی و مدیریت کنند ، بهتر می شوند . یک مشاور می تواند به آشکار کردن این مشکلات کمک کند و به زوج آموزش دهد که چگونه از هنر سازش استفاده کنند.

از بین بردن رفتارهای ناسازگار توسط مشاوره قبل از ازدواج :

مشاوره آشنایی قبل از ازدواج ، به زوجین کمک می کند تا رفتارهای ناسازگارانه را شناسایی و تصحیح کنند .

بهبود ارتباطات :

ارتباط موثر یکی از مهمترین عوامل ایجاد یک رابطه سالم است . یک درمانگر با مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه با هم صحبت کنند و افکار و احساسات خود را به شکلی سالم بیان کنند .

نقاط قوت را شناسایی کنید :

یک مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، می تواند به زوج کمک کند تا نقاط قوت در رابطه را شناسایی کنند . درک کامل از جنبه های قوی تر رابطه ، به ایجاد انعطاف پذیری و پایه و اساس محکم برای ایجاد ازدواج کمک می کند .

کاهش انزوا و دوری عاطفی :

بسیاری از افراد در بیان احساسات خود مشکل دارند ، بنابراین برخی از شرکا به سادگی از انجام این کار خودداری می کنند . این نوع انزوا تقریباً همیشه به مشکلات جدی در روابط منجر می شود .با مشاوره قبل از ازدواج یک درمانگر قبل از ازدواج به زوج کمک می کند تا یاد بگیرند چگونه احساسات خود را به روشی بیان کنند که آن ها را به هم نزدیک کند نه اینکه از هم جدا شوند .

موضوعات مشترک در مشاوره شناخت قبل از ازدواج :

مشاوره قبل از ازدواج طیف گسترده ای از موضوعات ، از جمله موضوعات زیر را مورد توجه قرار می دهد :

حل تعارض :

هر شریک چگونه تعارضات را حل می کند ؟ درک آن ها از مسائل چگونه مطابقت دارد ؟ چگونه آن ها می توانند توانایی خود را در زمینه سازگاری با مسائلی که در آن اختلاف نظر دارند ، بهبود بخشند ؟ با مشاوره شناخت قبل از ازدواج زوجین یاد می گیرند که چگونه به حل تعارضات بپردازند.

ارتباطات :

چگونه ارتباط برقرار می شود ؟ آیا آن ها در حال حاضر روشی سازگار یا ناسازگار برای بحث در مورد موضوعات مهم دارند ؟ مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، بررسی می کند که چگونه یک زوج می تواند توانایی ارتباط خود را ارتقا بخشد .

تعریف انتظارات و عقاید زناشویی :

مشاوره آشنایی قبل از ازدواج ، بررسی می کند که هر شریک از رابطه چه انتظاری دارد ؟ بعضی اوقات افراد با توقعات متفاوت در رابطه با ازدواج موفقیت آمیز ، رابطه برقرار می کنند . آن ها غالباً آگاه نیستند که انتظاراتشان تا قبل از ازدواج متفاوت بوده است ، و همین تفاوت انتظارات و توقعات می تواند منجر به بروز مشکلات جدی شود . یک درمانگر قبل از ازدواج هر شریک را به بحث در مورد انتظارات خود ترغیب می کند ، پس از آن زوج می توانند در جستجوی راه های سازش تلاش کنند .بدین ترتیب مشاوره قبل از ازدواج می تواند تصور صحیحی از آینده زندگی زناشویی به زوجین ازائه دهد.

بررسی ارزش های شخصی :

آیا شرکاء ارزش های شخصی مشابهی دارند ؟ تحقیقات نشان می دهد که ارزش های مشترک مهمتر از علایق مشترک هستند و زوجین با همان ارزش ها شانس بهتری برای ماندن در کنار هم دارند .با مشاوره شناخت پیش از ازدواج می توان تا حد زیادی از ارزش های شخصی یکدیگر آگاه شده و در زندگی مشترک دچار آسیب های کمتری شوند.

امور مالی :

یک مشاور در مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، توجه می کند که آیا زوج می توانند در مورد مسائل مالی صحبت کنند ؟ بسیاری از افراد هنگام بحث در مورد امور مالی شخصی ناراحت هستند و مسائل مربوط به هزینه و بودجه اغلب درگیری در ازدواج ایجاد می کند . مشاور به هر شریک کمک می کند تا مسائل مالی خود را تعیین کند و سپس در حل این مسائل با زوج همکاری می کند .با مشاوره شناخت پیش از ازدواج می توان دیدگاه های زوجین درباره این مسئله را مشخص کرد و طرفین با دید بازتری برای زندگی با طرف مقابل تصمیم گیری می کنند.

خانواده :

آیا هر دو شریک می خواهند فرزندان داشته باشند ؟ اگر چنین است ، هر شریک چند کودک می خواهد ؟ هر طرف چه زمانی را برای بزرگتر کردن خانواده و بچه دار شدن ، انتخاب کرده اند ؟ با توجه به آمار اختلاف های زناشویی بر سر مسئله فرزندآوری مشاوره شناخت قبل از ازدواج می تواند در این مسئله بسیار کمک کننده باشد.

رابطه جنسی و صمیمیت :

آیا هر دو شریک در بحث و گفتگو درباره رابطه جنسی راحت هستند ؟ انتظار هر شریک از نظر صمیمیت و یک رابطه جنسی چیست ؟ زن و شوهرها باید صادقانه و علناً در مورد رابطه جنسی با یکدیگر صحبت کنند . مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، به آن ها کمک می کند تا در ارتباط با رابطه جنسی به آگاهی و تفاهم برسند . بسیاری از افراد پس از شروع زندگی مشترک ، درمی یابند که به لحاظ جنسی نمی توانند با شریک خود راحت باشند .

کاهش ترس طولانی بودن ازدواج :

شواهد آماری ثابت می کند که بسیاری از ازدواج ها هر روز به پایان می رسد ، زیرا بسیاری از افراد پیش از ازدواج به طولانی بودن زندگی مشترک فکر نکرده اند و پس از شروع زندگی ، دچار ترس از همیشگی شدن این رابطه شده اند . مشاوره آشنایی قبل از ازدواج به زوج کمک می کند تا ترس از شکل گیری و حفظ رابطه موفق را شناسایی و با آن مقابله کنند  .

ازدواج یکی از مهمترین نقاط عطف در زندگی ما است . بسیاری از افراد تصور می کنند “مشاوره” فقط برای افرادی است که از قبل درگیر چالش ها هستند . همیشه اینگونه نیست. مشارکت در مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، به شما و همسرتان کمک می کند تا یاد بگیرید که چگونه مسائل را شناسایی کرده و چالش هایی که ممکن است در مسیر ازدواج شما اتفاق بیفتد را حل کنید.

نمونه موضوعات جلسات مشاوره :

مشاوره شناخت قبل از ازدواج برای زوجین در مرحله نامزدی بسیار توصیه می شود . مشاوره قبل از ازدواج نوعی از خانواده درمانی است که برای کمک به زوجین در مواقع بحران است . این شکل رایج مشاوره زوجین ، یک زن و شوهر آینده را با استراتژی های حل و فصل تعارض آماده می کند . هدف از این استراتژی مشاوره پیشگیرانه ، جلوگیری از درگیر شدن زوجین به رفتارهای منفی است که اغلب باعث شکست ازدواج ها می شود .

نمونه های دیگر از موضوعاتی که در جلسات مشاوره آشنایی قبل از ازدواج مورد بحث قرار می گیرد عبارتند از :

 • امور مالی فردی و مشترک
 • سبک های والدین
 • سبک های ارتباطی
 • استراتژی های حل تعارض
 • سبک های تصمیم گیری
 • نقش های جنسیتی در ازدواج
 • خانواده درمانی

کلیدهای ازدواج سالم

آمارها نشان می دهد که زوجین در ازدواج های امروز قصد طلاق ندارند . در حقیقت ، حداقل ۹۳ درصد از آمریکایی ها فکر می کنند که یک ازدواج سالم یکی از مهمترین اهداف زندگی است . با این حال ، ما حداقل چند نفر را می شناسیم که طلاق را پشت سر گذاشته اند . اگرچه اکثر زوجین رابطه خود را با بهترین اهداف آغاز می کنند ، واقعیت این است که ، گاهی اوقات زندگی چالش های پیش بینی نشده ای را به وجود می آورد . شرکت در مشاوره شناخت قبل از ازدواج یا خانواده درمانی ، می تواند به شما در دستیابی به مشارکت پایدار و محقق کمک کند .

تحقیقات نشان می دهد که وقتی زوج ها در مشاوره خصوصی شرکت می کنند ، احتمال ازدواج موفق ۳۰ درصد افزایش می یابد . در اصل ، مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا برای ازدواج آماده شوید .

برقراری رابطه سالم

برقراری رابطه سالم یکی از بهترین کارهایی است که شما و همسرتان می توانید انجام دهید تا ازدواج شما دوام داشته باشد ، و همچنین از سلامت روان فردی شما نیز محافظت می کند . مشاوره شناخت قبل از ازدواج با زوج درمانگر می تواند به زوجینی که در مورد مسائل مشترک مانند کارهای خانگی و امور مالی مشاجره کرده اند ، کمک کند . استفاده از خدمات مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می کند نقاط ضعف بالقوه در روابط شما را شناسایی کنند که می تواند منجر به مشکلات یا حتی عدم موفقیت ازدواج شود .

 

سبک های مشاوره قبل از ازدواج

بسته به پیشینه مذهبی ، دلایل شما برای مشاوره قبل از ازدواج و شخصیت شما و شریک زندگی شما ، انواع مختلفی از مشاوره آشنایی قبل از ازدواج وجود دارد که می توانید در آن شرکت کنید . انتخاب نوع صحیح مشاوره حرفه ای برای شما می تواند اثربخشی آن و فایده ای که از آن به دست می آورید را به شدت افزایش دهد .

مشاوره قبل از ازدواج دینی :

در بسیاری از خانواده ها که مذهبی هستند و مشترکات دینی در ازدواج برای آن ها اهمیت دارد ، مشاوره قبل از ازدواج دینی می تواند برای رسیدن به تفاهمات بسیار سازنده باشد .

دوره های مشاوره آنلاین قبل از ازدواج :

اگر شما و شریک زندگی خود یک تجربه خصوصی تر را ترجیح می دهید ، دوره های آنلاین مشاوره شناخت قبل از ازدواج وجود دارد که می تواند برای رسیدن به اهداف مرتبط با ازدواج خود به شما کمک کنند . دوره های آنلاین به طور کلی بیش از نیمی از روز طول نمی کشد و به تسهیل بحث و گفتگو با شما و شریک زندگی شما کمک می کند . هنگامی که به صورت آنلاین در جلسات مشاوره قبل از ازدواج شرکت می کنید ، اطلاعات متفکرانه در مورد چگونگی پیش بینی و پاسخ مثبت به مناقشه های ازدواج خود دریافت می کنید .

مشاوره حرفه ای یک به یک :

این سنتی ترین روش مشاوره شناخت قبل از ازدواج است . جلسات مشاوره یک به یک روشی است که مشاوران پیش از ازدواج برای ایجاد پایه های روابط استفاده می کردند . جلسات مشاوره آشنایی قبل از ازدواج ، چگونگی مقابله با موضوعات مشترک مربوط به تعهد بلند مدت را به شما یاد می دهد . مسائل کوچک مانند تصمیم گیری در مورد غذا و نوشیدنی یا کارهای خانگی این امکان را دارد که در صورت عدم بررسی ، در آینده مشکلات زناشویی ایجاد کند . هنگام ملاقات با یک مشاور حرفه ای می دانید که جلسات شما کاملاً محرمانه است. محرمانه بودن حتی در صورت ملاقات حضوری با یک مشاور یا درمانگر یا مجوز بصورت آنلاین تضمین می شود .پس با اطمینان کامل مشاوره آشنایی قبل از ازدواج را انجام دهید تا از زندگی زناشویی سالم تری برخوردار شوید.

آزمون های سازگاری یا پرسشنامه ها :

این تست های شخصیتی در مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، مناطقی را شناسایی می کنند که ممکن است به محض ازدواج رسمی ، روابط شما را تهدید کنند . این ارزیابی ها باید به عنوان منبعی مورد استفاده قرار گیرد که به شما در تسهیل رشد فردی و توانایی ارائه پشتیبانی مناسب از شریک زندگی خود در طول دوره ازدواج کمک کند .

دوره های گروهی و بحث و گفتگو :

در مشاوره آشنایی قبل از ازدواج می توان گفتگوهای گروهی بزرگتری با زوجین درگیر و زوج های متاهل انجام داد . برای یادگیری دیدگاه ها و ایده های مختلف . شما و شریک زندگی تان استراتژی های جدید حل و فصل تعارض را یاد خواهید گرفت .

در دوران مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، برای به دست آوردن چه مهارت هایی باید تلاش کرد ؟

اهداف و تصمیمات متقابل را برای ازدواج خود ایجاد کنید .

شما و شریک زندگی تان ممکن است ایده های مختلفی در مورد یک ازدواج شاد و موفق داشته باشید . پیش از ازدواج با همسر خود چند تفاهم نامه را تعیین کنید که ترکیبی از آنچه شما هر دو می خواهید ، باشد . این به شما اهداف مشترک می دهد تا در جهت دستیابی به آن تلاش کنید .

سبک های ارتباطی را بفهمید ، سازگار شوید و بهبود ببخشید :

با مشاوره آشنایی قبل از ازدواج می توانید سبک های ارتباطی را بفهمید و سازگار شوید و بهبود ببخشید و این به شما کمک می کند که بدانید که چگونه با نقاط ضعف یکدیگر سازگار شوید تا اطمینان حاصل کنید که می توانید به جای نادیده گرفتن آن ها یا بحث در مورد آن ها ، با یکدیگر صحبت کنید .

قبل از بروز مشکلات ، اختلافات احتمالی را برطرف کنید :

آیا می دانید که در پس انداز کردن مشکل دارید و این باعث می شود با شریک زندگی خود به مشکل بخورید ؟ در مشاوره شناخت قبل از ازدواج ، غالباً زوج ها از صحبت درمورد موضوعاتی که با یکدیگر اختلاف دارند ، خودداری می کنند و تصمیم می گیرند باور کنند که با شروع زندگی مشترک ، اختلاف آن ها از بین می رود . این دقیقاً برعکس تنظیم خود برای ازدواج موفق است . مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک خواهد کرد که اکنون روی این مسائل کار کنید و به شما کمک می کند درک کنید که اختلافات شما نیازی به مشکلات بزرگتر ندارد .

اضطراب ازدواج را رد کنید :

برای بعضی از افراد مهم نیست که چقدر عاشق باشند ، فکر تعهد مادام العمر هنوز هم می تواند زمینه ساز اضطراب باشد . اگر شما یا شریک زندگی خود با این اضطراب سر و کار دارید ، مشاوره قبل از ازدواج گزینه عالی برای شما است . در طول جلسات مشاوره خود می توانید با علل احتمالی اضطراب و کار کردن روی آن ، با این ترس مقابله کنید . روبرو شدن با مشکلات کمک می کند تا شما و شریک زندگی خود اطمینان داشته باشید که ازدواج قدم مثبت بعدی برای رابطه شما است .

استراتژی های موفقیت در مشاوره قبل از ازدواج :

اگر شما و همسرتان تصمیم گرفتید که مشاوره آشنایی قبل از ازدواج داشته باشید ، روش هایی وجود دارد که می تواند به شما اطمینان دهد که بیشترین بهره را از این تجربه کسب خواهید کرد . این روش ها شامل :

درک کنید که چالش برانگیز خواهد بود . جلسات مشاوره باعث می شود که شما در مورد برخی موارد بحث کنید و با آنها روبرو شوید ، مسائلی که شاید ترجیح می دهید با آن ها روبرو نشوید . این مسائل کمک می کند که شما و همسرتان و در حقیقت رابطه تان رشد کنید .

سعی نکنید نقش بازی کنید یا خودتان را خنثی نشان دهید تا به نظر برسد که شما شخصی کاملاً سازگار هستند یا بیش از آن چه که در واقعیت هستید ، تفاهم دارید . این نکته کاملاً اهداف مثبت مشاوره شناخت قبل از ازدواج را از بین می برد .

ایده “برنده” و “بازنده” را کنار بگذارید . قبول کنید که هر دو در زمین بازی برابر هستید .

آنچه را که در جلسات مشاوره شناخت قبل از ازدواج در مورد آن صحبت می کنید ، با نزدیکترین دوستان و اعضای خانواده خود نیز در میان نگذارید . این مسئله فقط اعتماد را از بین خواهد برد .

چه زمانی باید مشاوره قبل از ازدواج را شروع کنید؟

شما باید به محض در نظر گرفتن ازدواج ، خانواده و روابط طولانی مدت ، مشاوره شناخت قبل از ازدواج را شروع کنید .

مشاوره قبل از ازدواج چه مدت باید ادامه داشته باشد ؟

برای تعیین مدت مشاوره قبل از ازدواج ، قانونی وجود ندارد .  مدت زمان مشاوره را مشاور می تواند پیشبینی کند . همچنین بهتر است جلسات مشاوره را در طول زندگی مشترک نیز ادامه دهید تا در رویارویی با چالش های بزرگ زندگی ، قادر به گرفتن تصمیمات بهتری باشید .

آیا مشاوره قبل از ازدواج میزان طلاق را کاهش می دهد ؟

تحقیقات نشان داده است که مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا با پرداختن به مشکلات زناشویی ، میزان طلاق را کاهش دهند . زوج هایی که تصمیم می گیرند در مشاوره شناخت قبل از ازدواج  ، با آماده سازی از پیش برای زندگی زناشویی ، احتمال طلاق را در زندگی خود کاهش می دهند .

آیا زوج های مجرد می توانند به مشاوره شناخت قبل از ازدواج بروند ؟

بلی . زوج های مجردی که به فکر آینده هستند ، می توانند به مشاوره بروند . یادگیری چگونگی برقراری ارتباط با همسر و آنچه در ازدواج باید انتظار داشته باشتد می تواند به شکل گیری جهت روابط کمک کند .

چگونه می دانم ازدواج درست است؟

فقط شما می دانید که در یک شریک زندگی و رابطه چه می خواهید . وقتی شریکی پیدا کردید که نیازهای شما را برآورده کند و برعکس ، ممکن است ازدواج را در نظر بگیرید . شرکت در جلسات مشاوره شناخت قبل از ازدواج به شما کمک می کند تا در مورد نیازهای خود و شریک خود بیشتر بدانید . موضوعات مشترک برای رسیدگی در جلسات مشاوره قبل از ازدواج شامل نیازهای جسمی ، نیازهای عاطفی ، نیازهای مالی ، ترجیحات جنسی ، مذهب و فرزندآوری است .

سخن آخر :

بسیاری از افراد که در یک رابطه عاشقانه هستند و تصمیم برای ازدواج می گیرند ، از این موضوع ترس دارند که در مشاوره آشنایی قبل از ازدواج ، موفق نشوند یا درمانگر تشخیص دهد که آن ها برای زندگی مشترک ، مناسب یکدیگر نیستند . این ترس طبیعی است . هیچ کس دوست ندارد از کسی که عاشق اوست جدا شود . اما مشاوران ازدواج ، تا جایی که ممکن است به رشد و افزایش مهارت های زوجین می پردازند تا آن ها بتوانند ازدواج موفقی داشته باشند و در موارد پیچیده ای ( برای مثال : یکی از طرفین دچار اختلال روانی است ) ممکن است توصیه کنند که ازدواج صورت نگیرد . در این صورت ، بهتر است با تصمیمی خلاف میل قلبی ، برای آینده خود واقع بینانه عمل کنید .بدون شک مشاوره آشنایی قبل از ازدواج به شما کمک می کند در صورتی که موفق به ازدواج شدید با مشکلات کمتری روبرو شده و در صورتی که به دلیل اختلال روانی طرف مقابل از ازدواج خودداری کنید از بروز فاجعه جلوگیری کرده اید.

مطالعه بیشتر:

آیا همسرم مسئولیت پذیر است؟

ضروری ترین نکات مهم نامزدی

اهمیت شناخت زوجین از یکدیگ

مشاوره قبل از ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید