۱- وقت گفتگو را کوک کن:

برای گفتگو باید زمان درستی را انتخاب کنید، زمانی که هر دو طرف از فکر و دغدغه آزاد باشند و تمام توجه و تمرکزشان را به موضوع معطوف کنند.http://markazetaranom.com

go to site در ابتدا همسران باید بر روی این موضوع توافق داشته باشند، عین بی منطقی است که انتظار داشته باشیم طرف مقابلمان همیشه در دسترس و آماده صحبت باشد.(مشاوره ازدواج)

go to link  تصور کنید مردی می خواهد با همسرش صحبت کند، اما درست در همان لحظه زن باید بچه را بخواباند. در اینجا مرد باید موقعیت را تشخیص دهد و مدتی صبر کند تا همسر کارش را انجام دهد همین طور زن نیز نباید به محض اینکه شوهر از کار روزانه به خانه باز گردد، بنای گله و شکایت را بگذارد.(مرکز مشاوره ترنم)

چند تکنیک مهارت های ارتباطی زوجین

۲-جایی همین نزدیکی ها:

به غیر از زمان، مکان مناسب هم برای گفتگو بسیار اهمیت دارد، برای رسیدن به یک نتیجه مفید نمی توانیم در هر جایی صحبت کنیم.

بهترین مکان جایی است که صدای تلفن یا بچه ها یا دیگران تمرکز دو طرف را بر هم نزند.

go to site ۳- گفتگو به شرط لبخند… :

follow در هنگام گفتگو، لازم است هر دو طرف در شرایط خوبی باشند. اگر قلبشان با آن کار نباشد، احتمال اینکه به توافق و نتیجه برسند خیلی ضعیف است.

 همچنین اگر در حین صحبت و گفتگو یکی از طرفین خسته و بی حوصله شود، باید ادامه گفتگو را به زمان دیگری بسپارند تا به نتیجه بهتری برسند.http://markazetaranom.com

 اگر موضوع گفتگو شدید و حاد باشد بهتر آن است که از همان شروع صحبت، دراین باره به توافق برسند در صورتی که هر دو زوج یا یکی از آنها در شرایط روحی خوبی نباشد و یا قادر به فکر کردن درباره موضوع مورد نظر نباشد سخنشان به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

۴- در حضور احترام ، گفتگو کنید:

بدون یک احترام متقابل، هیچ رابطه دوستانه و سالمی به وجود نمی آید. چرا که برای دستیابی به یک توافق واقعی، حضور احترام ضروری است. (مرکز مشاوره ترنم)

یکی از لوازم احترام به یکدیگر آن است که همیشه در حین بحث و گفتگو، بین موضوع مورد بحث و شخصی که با او بحث می کنیم، تفاوت قایل شویم. باید بیاموزیم که رفتار فرد را طرد کنیم نه خود او را. 

اگر همسر من حرفی بزند یا کاری انجام دهد که باعث آزار و اذیت من شود، کاملا منطقی است که از رفتارش ناراحت و دلخور شوم، اما غیرمنطقی است که رفتار او باعث شود عشق و احترامی که نسبت به او داشتم نیز از میان برود.بی اعتنایی و بی توجهی به او به عنوان یک شخص، نه تنها غیر منطقی است بلکه بر روابط دوستانه مان نیز تاثیر سوء می گذارد.
۵- منصف باشید:

یکی از پیش شرط های مذاکره، رعایت انصاف و منطق است. فقط شرایط و مشکلات خودتان را نبینید. سعی کنید طرف مقابل را هم درک کنید. اصلا خودتان را به جای او بگذارید. با این کار بهتر می توانید به مشکلات او پی ببرید. منصف باشید.

۶- ذهنتان را روی کاغذ کپی کنید:

پیش از اینکه دلخوری خود را با همسرتان در میان بگذارید، ابتدا عین آن را روی کاغذ بنویسید.
به این ترتیب، سهم خود را در پیشامد مربوطه بهتر خواهید دید.از سوی دیگر نوشتن ماجرا از ابتدا تا انتها باعث آرامش نسبی تان می شود و در عین حال با یادآوری اتفاقات، به علتهای آن بهتر آگاه می شوید.

۷- اسرار مگو را به کسی نگو:

پیش از صحبت با همسر، هرگز موضوع را با دیگران(مثلا مادر، خواهرو…) مطرح نکنید. چرا که ممکن است آنها با راهنمایی های غلط خود، مشکل را بیش از حد بزرگ جلوه دهند و شما را به تصمیم گیریهای عجولانه و ناپخته ای وادارند.

چند تکنیک مهارت های ارتباطی زوجین

۸- کاسب امتیاز نباشید:

پیشاپیش یادآوری کنید شاید اصل ماجرا یک سوء تفاهم باشد و قصدتان از صحبت رفع آن است. مکررا یادآور شوید که در پی حل مشکل هستید ونه امتیازهایی که از این راه به دست می آورید.

۹-مچ گیری ممنوع:

سعی کنید از نکات مثبت کارهای اخیرهمسر یا آنچه از او پسندیده اید ذکری به میان بیاورید تا فضای مذاکره صمیمی شود. http://markazetaranom.com

انتقادهای پی در پی، مچ گیری های دائمی و محکوم کردن های معمول، روحیه طرف را خراب می کند. نخواهید به او ثابت کنید که اشتباه کرده است و شما بخشنده بوده اید. از راه تشویق بهتر می توانید در دیگران تغییر مثبت به وجود آورید.(مرکز مشاوره ترنم)

۱۰-شاید من مقصرم:

تاکید کنید ممکن است مقصر این ماجراخودتان باشید، بنابراین محض رفع دلخوری ها اقدام به صحبت کرده اید.

اگر تقصیری داشتید حتما آن را بازگو کنید و از همسرتان پوزش بخواهید. این کارتان فضای گفتگو را بهبود می بخشد. در این صورت همسرتان نمی اندیشد محاکمه ای در کار است. در ضمن، او نیز به نوبه خود آماده پذیرفتن اشتباهاتش می شود.

۱۱- دفتر خاطرات را ورق نزنید:

از گذشته های دور یاد نکنید و پس از رفع دلخوری او را وادار نسازید به گناهش اعتراف کند و از شما عذر بخواهد.و ازبازگو کردن خاطرات خود در روابط مختلف گذشته نیز جدا خودداری کنید.

۱۲-با دنده یک دندگی نرانید:

از یک دندگی و لجاجت بپرهیزید. بر چیزی هر چند درست پافشاری نکنید. اگر موضوعی در آن جلسه حل نشد، گفتگو را به جلسه بعد موکول کنید. به همسرتان بگویید” چطوره بقیه حرفمان را در وقت دیگری بزنیم”.

۱۳- عطر صمیمیت بزنید:

با لحن دوستانه و مهربانانه صحبت کنید. تمام مدت گفتگو مواظب باشید خشمگین نشوید. 

همچنین اگر احساس کردید طرف صحبت شما خشمگین است به او فرصت دهید این انرژی مخرب را تخلیه کند و همه حرف هایش را بزند و به آرامش برسد. پس از ایجاد فضایی آرام، گفتگو روند واقعی خود را پیدا می کند.

چند تکنیک مهارت های ارتباطی زوجین

۱۴- چشم از او برندارید:

هنگامی که همسرتان درباره مطلبی توضیح می دهد همه حواس خود را متوجه او سازید.با این رفتار خود ثابت کنید که او نیز دارای حق و حقوقی است. http://markazetaranom.com

تکنیک های ارتباطی بین زوجین

دیدگاهتان را بنویسید