چه زمانی برای ازدواج آماده هستید؟

چرا می‌خواهید جواب مثبت دهید؟

شما به این سؤال چه جوابی می‌دهید؟ اگر جواب شما به این سؤال هر معنایی به جز این داشته باشد که «به این دلیل با او ازدواج می‌کنم که عاشق او هستم و می‌خواهم برای باقی عمرم به او متعهد باشم» نشان می‌دهد احتمالا شما هنوز دلایل موجه و درستی برای ازدواج با او ندارید. اگر هنوز درون خودتان به‌دنبال دلایلی برای ازدواج کردن می‌گردید و می‌خواهید خود را به نوعی راضی کنید که برای ازدواج آماده‌اید، بهتر است کمی صبر کنید چون احتمالا هنوز آمادگی لازم را ندارید. اگر جواب مثبت می‌دهید به این دلیل که فکر می‌کنید ازدواج می‌تواند بسیاری از مشکلات ارتباطی شما را حل کند، به‌طور حتم هنوز آماده ازدواج نیستید چون باید بدانید قرار نیست ازدواج مشکلات را حل کند. قبل از این‌که تصمیم نهایی را بگیرید به‌خودتان فرصت دهید تا به‌خوبی همه چیز را سبک و سنگین کنید چون این تصمیم، زندگی شما را شکل خواهد داد، باید با خودتان بیندیشید که با ازدواج چه چیزهایی را به‌دست می‌آورید و چه چیزهایی را از دست می‌دهید تا در نهایت بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

چقدر به جشن عروسی فکر می‌کنید؟
شاید به نظر غیرمنطقی باشد اما واقعیت این است که دختر خانم‌های بسیاری قبل از ازدواج، تمام فکر و ذکرشان مراسم عروسی و جشن گرفتن است و در واقع فکر کردن به مراسم عروسی آنها را به هیجان می آورد و دوست دارند زودتر به این تصویر رویایی برسند. اگر شما هم جزو این دسته از دخترخانم‌ها هستید بهتر است کمی فکر کنید. مواظب باشید پیش از ازدواج، مراسم و جشن عروسی بیش از خود مسئله ازدواج ذهن شما را به‌خود مشغول نکند. احتمالا بیشتر شما این جمله را شنیده‌اید که «عشق کافی نیست»، باور کنید که زندگی‌های مختلف، درست بودن این جمله را ثابت کرده‌است. یک ازدواج نمی‌تواند فقط با عشق و دوست داشتن موفق باشد. اگر قصد دارید با فردی ازدواج کنید باید نگرش‌ها و دیدگاه شما به زندگی بسیار نزدیک به یکدیگر باشد.

کدام آینده را دیده‌اید؟
مهم‌ترین امر برای شکل گرفتن یک ازدواج سالم این است که هرکدام از طرفین چه از لحاظ روانی و چه به لحاظ احساسی کاملا سالم باشند. این جمله به این معناست که شما باید درک درستی از خود داشته باشید و خواستگار خود را به دلیل آن‌چه اکنون هست انتخاب کنید نه این‌که به امید اصلاح شدن یا تغییری در آینده. البته به‌طور منطقی او نیز باید شما را تنها همانگونه که هستید به‌عنوان همسر قبول کند.
وقتی می‌گوییم طرفین باید به لحاظ روانی و احساسی سالم باشند یعنی باید به بلوغ شخصیتی رسیده باشند. شما هردو باید دقیقا بفهمید وقتی حلقه ازدواج در انگشتان‌تان قرار می‌گیرد به این معنا نیست که همه مشکلات حل می‌شود و باید بدانید این حلقه، ضمانتی برای بهتر و ایده‌آل شدن طرف مقابل بعد از ازدواج نیست.
شما باید فقط برمبنای امروز او تصمیم بگیرید. البته درست است که هر کسی بعد از ازدواج به واسطه تغییر شرایطش تا حدی تغییر می‌کند چون به هر صورت ازدواج، یکی از مراحل رشد‌دهنده هر آدمی است اما فردی که شما امروز با او ازدواج می‌کنید بیشتر ویژگی‌های رفتاری خود را در طول عمرش حفظ خواهد کرد و حتی ۲۰ سال بعد نیز همان فرد است. کسی را انتخاب کنید که بتواند تضمین‌کننده ازدواج سالم شما باشد (سالم ماندن ازدواج شما ۵۰ درصد به او وابسته است) کسی که بتوان به او عشق ورزید و او نیز به شما عشق ورزد، کسی که بتواند پدر خوبی باشد.
معمولا بیشتر دختران جوان درصورتی که قصد داشته باشند جواب مثبت بدهند فکر می‌کنند همه چیز را درباره خواستگارشان می‌دانند، اگر شما هم اینگونه فکر می‌کنید ما پیشنهاد می‌کنیم که این‌قدر به‌خود اطمینان نداشته باشید و با یک مشاور ازدواج نیز مشورت کنید
آیا درباره موضوعات اساسی زندگی مثل هم هستید؟
موضوعاتی مثل کار و شغل، پول، روش بزرگ کردن بچه‌ها، ارزش‌ها و هنجارهای زندگی و… جزو مهم‌ترین مسائلی هستند که شما باید قبل از این‌که وارد دوران نامزدی بشوید درباره تمام آن‌ها فکر کنید و با هم به توافق برسید. ما نمی‌گوییم شما باید درمسائل و موضوعاتی مثل سیاست یا عادت‌های زندگی یا… شبیه هم باشید. اما باید درباره علاقه‌های اصلی خود در زندگی خصوصی صحبت کنید شما باید درباره تمام کارهایی که دوست دارید به تنهایی یا به همراه همسرتان انجام دهید با هم صحبت کنید، حتی باید درباره آرزوهای خود برای آینده فرزندان‌تان نیز با هم صحبت کنید.

نقش مشاوره ازدواج
معمولا بیشتر دختران جوان درصورتی که قصد داشته باشند جواب مثبت بدهند فکر می‌کنند همه چیز را درباره خواستگارشان می‌دانند، اگر شما هم اینگونه فکر می‌کنید ما پیشنهاد می‌کنیم که این‌قدر به‌خود اطمینان نداشته باشید و با یک مشاور ازدواج نیز مشورت کنید. مطمئن باشید اینگونه جلسات خیلی وقت شما را نمی‌گیرد، این جلسات مشاور به شما کمک می‌کند که به مسائلی فکر کنید که احتمالا گاهی فراموش می‌شوند. مشاور به شما کمک می‌کند تا بفهمید آیا شما و خواستگارتان به لحاظ شخصیتی با هم سازگار هستید یا چه تعارضاتی بین شما وجود دارد. او به شما کمک می‌کند تا تصویر نسبتا معقولانه‌ای از آینده خود تصویر کنید، البته نباید انتظار بیش از مشاور داشت، او فقط در تصمیم‌گیری بهتر به شما کمک می‌کند ولی ضمانتی برای موفق بودن ازدواج شما نیست.

کدام تردیدهای‌تان خطرناک است؟
استرس هنگام تصمیم‌گیری برای ازدواج کاملا طبیعی است، همه خانم‌ها در این مواقع ابتدا عصبی می‌شوند به این دلیل ساده که نمی‌توان آینده را دید و شما تنها با کمی از خصوصیات مرد آینده خود آشنایی دارید و تنها با توکل به خدا و اعتماد کردن می‌‌توانید تصمیم بگیرید پس طبیعی است دچار تردیدها و استرس‌ها فراوانی باشید.
تنها چیزی که شما می‌توانید با اطمینان روی آن حساب کنید گذشته خواستگارتان است، باید تا جایی که می‌توانید از او درباره گذشته‌اش بپرسید. وقتی شک‌ها و تردیدهای شما زیاد و آزاردهنده می‌شود نشان می‌دهد یک جای کار ایراد دارد مثلا این‌که شما هنوز در درون‌تان با گذشته خواستگارتان مشکل دارید یا وضعیت مالی او را مناسب نمی‌دانید یا حتی می‌توانید احساس کنید او مرد زندگی شما نیست و… تمام این تردیدها و شک‌های زیاد می‌توانند به‌خوبی به شما نشان دهند هنوز آمادگی لازم را برای ازدواج را ندارید یا خواستگار شما مورد مناسبی برای ازدواج با شما نیست. باید یاد بگیرید که ترس‌ها و استرس‌های طبیعی را از احساسات آزاردهنده‌ای که باعث فرسایش روح شما می‌شوند و مربوط به عوامل خارجی هستند جدا کنید، شما یک زن هستید، از احساسات زنانه خود استفاده کنید، اگر احساس می‌کنید بیشتر از آن‌که اطمینان داشته باشید، نامطمئن هستید، بهتر است دوباره همه چیز را سبک و سنگین کنید و حتی در این راه از یک مشاور هم راهنمایی بخواهید.

چه زمانی برای ازدواج آماده هستید؟

دیدگاهتان را بنویسید